ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Շվեյցարիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում սեպտեմբերի 25-ին Բեռնում հանդիպել է Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահի տեղակալ Ուլի Մաուրերի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է հայ-շվեյցարական միջպետական հարաբերություններին՝ նշելով, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր դրանք զարգացման առավել ակտիվ դինամիկա են ձեռք բերել վերջին տասնամյակի ընթացքում: Այս համատեքստում ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գոհունակությամբ ընդգծել է երկու երկրների սերտ համագործակցությունը նաեւ միջխորհրդարանական մակարդակում, կարեւորել պատգամավորական բարեկամության խմբերի ավանդը երկկողմ կապերի զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ հայ-շվեյցարական համագործակցության շրջանակը բավականին լայն է՝ առեւտրատնտեսական կապեր, աջակցության ծրագրերի շրջանակում իրականացվող արդյունավետ համագործակցություն, մասնագիտական հմտությունների ամրապնդման եւ կրթական ծրագրեր, տասնյակից ավելի իրավական փաստաթղթեր ընդգրկող իրավապայմանագրային դաշտ:
Խոսելով տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացների մասին՝ ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ դառնալ եվրոպական եւ եվրասիական շուկաների միջեւ եւ գրավիչ լինել եվրասիական ընդարձակ շուկա առանց մաքսատուրքի մուտք ունենալու հնարավորությամբ հետաքրքրված շվեյցարացի ներդրողների համար:
Որպես Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման ջատագով՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը վստահեցրել է, որ այսուհետ եւս ջանքեր կգործադրվեն երկկողմ համագործակցության առավել սերտացման եւ ընդլայնման ուղղությամբ:
Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահի տեղակալ Ուլի Մաուրերը նշել է, որ երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամությունն ամուր հիմքերի վրա է դրված:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Շվեյցարիա-Հայաստան առեւտրային պալատի գործունեությանը, երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանը, զբոսաշրջության, մշակույթի եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի: Արա Բաբլոյանը մասնավորապես խոսել է Հայաստան-Շվեյցարիա ուղիղ չվերթ ունենալու կարեւորության մասին:
Հանդիպման ավարտին կողմերն առկա բարենպաստ համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

25 сентября делегация, возглавляемая Председателем НС Ара Баблояном,   в рамках официального визита в Швейцарию встретилась в Берне с вице-президентом Швейцарской Конфедерации Ули Маурером.
Поблагодарив за теплый прием, Председатель НС обратился к армяно-швейцарским межгосударственным отношениям, отметив, что с установлением дипломатических отношений они приобрели активную динамику развития особенно в последнее десятилетие. В этом контексте глава законодательного органа РА с удовлетворением подчеркнул тесное сотрудничество двух стран также на межпарламентском уровне, особо выделив вклад депутатских групп дружбы в развитии двусторонних связей.
По словам спикера НС, рамки армяно-швейцарского сотрудничества довольно широки – торгово-экономические связи, осуществляемое в рамках программ содействия активное сотрудничество, программы совершенствования профессиональных навыков и образовательные программы, включающее более десятка правовых документов договорно-правовое поле.
Коснувшись региональных интеграционных процессов, Ара Баблоян отметил, что Армения может стать мостом для европейского и евразийского рынков и оказаться привлекательной для швейцарских инвесторов, заинтересованных возможностью вступления на обширный евразийский рынок без таможенной пошлины.
Как поборник укрепления и развития дружественных отношений между Арменией и Швейцарией,   Председатель НС  заверил, что и впредь будут приложены усилия для еще большего упрочения и расширения двустороннего сотрудничества.
Вице-президент Швейцарской Конфедерации Ули Маурер отметил, что дружба двух стран и народов опирается на прочный фундамент.
В ходе встречи затронуты деятельность Торговой палаты Швейцария – Армения, оживление двусторонних экономических отношений, вопросы расширения сотрудничества в области туризма, культуры и ряде других сфер. Ара Баблоян, в частности, коснулся важности прямого авиасообщения между Арменией и Швейцарией.
В завершение встречи стороны выразили готовность к дальнейшему углублению налаженного успешного сотрудничества.